Przegląd samochodu po wypadku lub kolizji
Wypadek lub kolizja może przydarzyć się każdemu kierowcy, który na co dzień porusza się po drogach publicznych. Niezależnie, czy ma on miejsce blisko domu czy podczas wakacyjnego wyjazdu, warto wiedzieć, co robić, gdy my lub nasz pojazd będziemy poszkodowani w wypadku drogowym. W takiej sytuacji najważniejsza jest szybka i zdecydowana reakcja, dlatego warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z podstawowymi informacjami o tym, jak zachować się, gdy zdarzy się wypadek i jakie działania podjąć, aby samochód po wypadku nadal mógł bezpiecznie poruszać się po drodze.
Co zrobić po wypadku auta?
W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Jeśli jest taka możliwość, powinno się niezwłocznie usunąć auto po wypadku z pasa drogowego, aby umożliwić innym pojazdom poruszanie się po drodze. Następnie należy włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od auta, w zależności od miejsca wypadku. Jeśli podczas wypadku są osoby, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, należy udzielić im pierwszej pomocy oraz powiadomić odpowiednie służby o zdarzeniu. Ważne jest, aby pozostać na miejscu wypadku aż do momentu przybycia służb oraz złożenia wyczerpujących wyjaśnień w celu ustalenia przebiegu zdarzenia. Przedwczesne oddalenie się z miejsca wypadku może być potraktowane jako ucieczka z miejsca z darzenia, co zwiększy ewentualną karę za spowodowanie wypadku.
Kto zleca przegląd samochodu po wypadku lub kolizji?
W wyniku wypadku drogowego nie tylko uczestnicy ruchu drogowego mogą być poszkodowani. Auta po wypadku mogą być uszkodzone i niezdatne do bezpiecznej jazdy. Aby ustalić zakres uszkodzeń mechanicznych w pojeździe, policja może zlecić dodatkowe badanie techniczne samochodu. W przypadku znaczących usterek, które stwarzają zagrożenie zarówno dla kierującego jak i innych osób poruszających się na drodze, właściciel pojazdu powinien niezwłocznie oddać samochód na przegląd. Przy poważnych uszkodzeniach pojazdu policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W takiej sytuacji zwrot dokumentu jest możliwy dopiero po pozytywnym przejściu przeglądu w Stacji Kontroli Pojazdów.
Jakie są koszty związane z dodatkowym badaniem technicznym?
Przegląd powypadkowy to ważny krok, by móc ponownie siąść za kierownicą swojego samochodu po wypadku. Dodatkowe badanie techniczne pojazdu wiąże się jednak z opłatą, którą należy uiścić w Stacji Kontroli Pojazdów. Obecnie przegląd powypadkowy to koszt 94 zł. Jest to opłata za dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i wszystkich istotnych układów w samochodzie, które zapewniają bezpieczną jazdę.
Czy samochód po wypadku jest dopuszczony do ruchu?
O tym, czy samochód po wypadku będzie mógł być dopuszczony do ruchu, decydują odpowiednie służby, najczęściej policja, które oceniają stan pojazdu po wypadku drogowym. Jeśli pojazd nie posiada uszkodzeń, które stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, wówczas może być dopuszczony do ruchu. W przeciwnym razie należy udać się na dodatkowe badanie techniczne, aby określić zakres uszkodzeń w samochodzie i zlecić konieczne naprawy. Dopiero po wyeliminowaniu usterek w aucie możliwe jest ponowne dopuszczenie go do ruchu.
Samochód z instalacją LPG a wypadek
Coraz więcej polskich aut jest wyposażonych w instalację LPG. Co jednak, jeśli taki samochód uczestniczy w wypadku? Wielu właścicieli samochodów z instalacją LPG zgłasza problemy przy przeglądzie samochodu po wypadku. Policja bardzo często kieruje tego typu samochody na dodatkowy przegląd techniczny, nawet jeśli nie był poważnie uszkodzony. Istotne jest, aby sprawdzić, czy zbiornik gazu nie został uszkodzony i instalacja jest w pełni bezpieczna. W związku z tym możliwe jest zlecenie dodatkowej kontroli samego zbiornika, aby wykluczyć ewentualne uszkodzenia instalacji, co jest związane zarówno z większymi kosztami takiego przeglądu jak i wydłużonym czasem oczekiwania na decyzję o dopuszczeniu pojazdu do ruchu ulicznego.